Jak je to se mzdou?

Není dne, kdy by aspoň někteří z lidí nešli do práce. A není v toku času snad jediný okamžik, kdy by u nás někdo nevykonával onu činnost zvanou práce. Prostě se tu za všech okolností pracuje. A to ne proto, že by to lidi všeobecně zase až tak moc bavilo. Důvod k vykonávání práce je jiný. Jsou jím v první řadě peníze.

Určitě mi potvrdíte, že peníze chce každý. A to proto, že se bez nich nedá obejít, že ten, kdo je nemá, nemá čím uspokojovat své potřeby. A pokud je tedy někdo dejme tomu v dostatečném množství nezdědí, prostě musí sehnat práci. A hned při ucházení se o určité zaměstnání musí žádat také o informaci, kolik mu tu zaplatí.

zlatá mince

Zaměstnavatelé tuto informaci logicky poskytují. I oni vědí, že pokud nenabídnou nějakou mzdu, a to mzdu, kterou by potenciální zaměstnanci akceptovali, nikoho na práci neseženou. A tak by se mohlo zdát, že je to jednoduchá záležitost.

Jenže ono to zase až tak prosté není. Zaměstnavatel totiž nabídne zájemci o práci hrubou mzdu. A i když tato vypadá docela příznivě, neznamená to ještě vůbec, že by to bylo nějaké terno. Protože z takové hrubé mzdy ukousne svůj díl stát a zdravotní pojišťovna, a po stržení povinných odvodů už tolik peněz nezbývá. A to může zaměstnance zaskočit.

rezavá mince

A tak by měl mít každý z nás povědomí o tom, jak se z hrubé mzdy, která je nám přislíbena, vypočítá čistá mzda. A lidé by neměli jenom vědět, že existuje sociální a zdravotní pojištění, daň z příjmu a případné slevy na dani a daňová zvýhodnění. Lidé by si měli také být schopni spočítat, jakou čistou mzdu dostanou.

A protože to leckdo neumí, je dobře, že se to dá udělat s pomocí kalkulačky na internetu. Díky ní je možní lehce zjistit, kolik kdo za svoji práci dostane. A z čeho že tedy bude nakonec muset žít. Což je třeba vědět, aby se člověk nedočkal nějakého nepříjemného hořkého zklamání.