Zázračný jedlý strom

Moringa patří mezi zázraky přírody. Jedná se o jedlý strom, jenž lze využít prakticky celý – od listů přes plody až po kořeny. Existuje hned několik zástupců druhu moringa, z nichž nejznámější je ten s přídomkem olejodárná. Dnes bývá pěstována i na plantážích, volně se vyskytuje v Indii, Arábii a také v Africe. Strom je to stálezelený, vzrůstem připomíná baobab. Díky dužnatému kmenu slouží jako zásobárna vody pro období sucha.

tree-1658813_960_720

Označení jedlý strom značí, že skutečně všechny části lze využít. Listy se dají jíst syrové (například v salátech), vařené (omáčky a další pokrmy), sušené a rozdrcené na prášek (v nápojích či pro zpracování na potravinové doplňky). Plody vypadají jako velké lusky se semeny uvnitř, které po vylisování vytvoří oleje, které se využívají i v kosmetice. Květy a kořeny se dají využít v kuchyni, kde nahrazují křen. Ve větší míře jsou ale jedovaté, takže nepřehánět rozumné dávky. Kůra se zpracovává na vlákna, větve se dávají zvířatům coby krmivo.

Moringa prodej u nás spočívá především ve formě potravinových doplňků, a to buď ve formě prášku, tablet, kapslí nebo čaje.

V zemích svého původu se jedná o velmi ceněnou rostlinu, často označovanou multivitamin. Obsahuje totiž velké množství vitamínu A a C, minerály vápník, hořčík, draslík a železo. Dále velké množství proteinů a bílkovin, rostlinný hormon zeatin napomáhající prospěšným látkám snáze nalézt místo určení. Dále obsahuje mangan prospívající zdravím kloubům, chrom proti stresu, bór léčící osteoporózu, 18 esenciálních aminokyselin důležitých pro stavbu bílkovin, 46 antioxidantů… Zkrátka řečeno, můžeme moringu s klidem prohlásit superpotravinou.

girl-3141766_960_720

Kromě k jídlu ji lze využít také v kosmetice, kde dnes již zaujímá neochvějnou pozici. Pomáhá mírnit pigmentové skvrny a zjemňuje a vyhlazuje vrásky. Pomáhá dodat hydrataci také lámavým vlasům a v boji proti lupům. Užívat ji mohou i lidé s citlivou pokožkou, jejíž pnutí dokáže také zklidňovat.