Horor jménem důchody

Od dob po sametové revoluci uteklo už moře času, ale něco se tu přesto nezměnilo. Přesto se i dnes najdou lidé, kteří zdvihají varovný prst a temně praví, že to s důchody špatně dopadne. A to navzdory tomu, že se současní populističtí politici chvástají tím, co pro naše současné penzisty udělali, dělají a ještě udělají. Na dluh – což není žádným překvapivým odhalením.
senior s chodítkem

Pojistně-matematická zpráva o důchodovém pojištění, zveřejněná ministerstvem práce a sociálních věcí a vypracovaná na základě dnes panujících podmínek, varuje, že se dosavadní systém penzí propadne právě ve chvíli, kdy moje generace, tedy „Husákovy děti“, odejde do důchodu.
hůl v ruce

Pokud by se prý věk pro odchod na zasloužený odpočinek zastavil na pětašedesáti letech, činil by deficit penzijního systému v roce 2060 3,4 procenta hrubého domácího produktu, což by v dnešních cenách představovalo asi 172 miliard korun. Tedy ti, kdo by pracovali, by zaplatili o tuto sumu méně, než by bylo zapotřebí. S předpokládanou nadějí na to, že by se pak postupně situace zase zlepšovala, to jak bude právě moje generace postupně vymírat.
Pokud by se už hranice pro odchod do důchodu nedostala výše než na dnes zmrazených 65 let věku, měl by prý být díky rostoucím mzdám důchodový systém v plusu asi do roku 2028, a měl by činit asi 8,3 procenta hrubého domácího produktu, načež by se tento podíl kvůli nám, Husákovým dětem, měl razantně zvýšit. A po roce 2060 zase začít klesat a dostat se během deseti let na pouhých 2,4 procenta. A pokud by se podařilo posunout věk pro odchod do penze ještě výše, mohla by to být prý i pouhá procenta dvě, tedy nějakých sto miliard v dnešních cenách.
Pokud by se za nás odcházelo do penze v pětašedesáti letech, měli by brát důchodci 36 procent průměrné mzdy, pokud by se odcházelo později, mohlo by to být asi 38 procent.
Takže ministerští páni zvažují, zda lidi pustit v budoucnu do penze dříve či později a tím dosáhnout větší či menší chudoby těchto. Přičemž by se důchody valorizovaly o polovinu růstu reálných mezd a o růst cen, při plánované dvouprocentní inflaci, maximálně pětiprocentní nezaměstnanosti a růstu hrubého domácího produktu o 3,2 až 4,7 procenta.
Ministerstvo práce a sociálních věcí tak už má naplánováno, jak se bude vyvíjet situace kolem důchodů do roku 2070. Tak je prozíravé! Jenom jsem v té zprávě nepostřehl, zda už je v ní zahrnuto i to, o kolik budou dnešní a budoucí vládní populisté zvyšovat penze důchodců dnešních, těch, kteří je z vděčnosti volí. Kolik procent HDP navíc bude projedeno ještě dříve, než na nás, Husákovy děti, vůbec přijde řada.