Vybíráte útulek pro kočky? Pár rad, na co si dát pozor

Čistokrevná kočka z registrovaného chovu nese záruky kvalitního zdraví, rodokmenu i chovatelského servisu po tom, co si jí přineseme domů. Mnozí ale nemají to štěstí po finanční stránce, takže pořízení kočičího parťáka volí jen ze známosti od někoho či neznámého chovatele. V takových případech může jít o množírnu a kočky pak často končí v útulcích pro zvířata. Těch je u nás spousta a liší se hned několika body. Jedním z nich je velikost útulku, následuje majitel nebo vedoucí a v neposlední řadě i kvalita péče. Chceme-li udělat dobrý skutek a poskytnout domov kočce z útulku, je třeba se řídit několika pravidly.

chůze kočky

·         I mezi provozovateli útulků pro zvířata se najdou tací, kteří zrovna neoplývají seriózností. Především takové zařízení by mělo mít registraci, protože jinak se provozovatel dopouští protiprávního jednání. Když už útulek navštívíme, dobrý chovatel by měl být nadšený a po místě nás provést.

·         S výběrem útulku není třeba spěchat. Reference na internetu, od známých, adopčních majitelů nebo i od veterináře, mohou hodně napovědět o jeho kvalitě.

·         Seriózní útulek nemá problém ukázat novému potencionálnímu majiteli prostory například na skladování krmiva nebo i takové, kde se kočky pohybují.

·         Výhodou kvalitního útulku je, že má přehled o tom, odkud kočky pocházejí, upozorní na jejich chování i zdravotní stav a protože většina kočičích obyvatel jsou již dospělí jedinci, zaměstnanci jsou schopni s výběrem poradit.
kočka vyplazuje jazyk

·         Když narazíme na inzerát s nabídkou velkého množství koťat a s příslušnou registrací zařízení, nemusí to být útulek. V takovém případě musíme prověřit, zda se nejedná o množírnu. Koťat v útulcích totiž moc nebývá, protože když už se dostane březí kočka do takového zařízení, ve většině případů pak následuje sterilizace, aby se předešlo následnému zabřeznutí a množení bez kontroly.

·         Dobrý útulek si nové majitele prověří. K příslušnému zvířeti vydá i očkovací průkaz a bezpodmínečně adopční smlouvu vázanou poplatkem za kočku.

Jak se kočky do útulků dostávají? Víme, že nejčastěji je to díky člověku a jeho nezodpovědnosti. Na koťata v krabici pohozené u popelnic je smutný pohled. Dalším důvodem může být i úmrtí majitele. Někdy se stane, že si noví páníčci kočku z útulku odvezou domů, ale po zvážení různých situací ji chtějí vrátit. Některé útulky mají takovou možnost pevně danou v pravidlech.