Dovolená v Česku může být atraktivnější, než u moře

Že může být dovolená v tuzemsku zajímavější, než hladina oceánu, za nímž se musíme vypravit stovky kilometrů daleko? Může. Záleží na úhlu pohledu. Pochopitelně nelze srovnávat dva odlišné krajinné typy, stejně tak, jako úchvatný západ Slunce nad mořskou hladinou nemůžete sjednotit s horským reliéfem. Jde spíše o to, jak harmonicky na nás jednotlivé přírodní celky působí, a především, jaký je odtud výhled do okolního prostoru. Je totiž známo, že člověka nejvíce těší daleké rozhledy, proto také lidé častokrát míří někam vzhůru, aby pohlédli na tu úchvatnou krásu pod sebou. Aby jí viděli co nejvíc, v panoramatickém záběru. Jistě také není náhoda, že v naší zemi existují stovky různých rozhleden.
rozhledna u chaty

Země rozhleden

Česká republika je královstvím rozhleden, částečně jí k tomu předurčuje výhodný hornatý profil terénu, který lemuje příhraniční část takřka po celé délce hranice země, s výjimkou jižní Moravy. Vyhlídkové stavby se u nás začaly budovat ještě za Rakouska-Uherska, byly to většinou kamenné věže, z nichž většina se zachovala do dnešních dnů. A pokud se chcete dozvědět podrobnosti o těchto významných počinech, které přispěly k rozvoji turistického ruchu, nechte se provázet hercem Luďkem Munzarem, jehož jedinečný hlas vám prozradí mnohá tajemství, o nichž možná nemáte ani tušení.
žena při vyhlídce
My bychom si zde mohli nastínit tři poměrně málo známé architektonické skvosty, které však za návštěvu rozhodně stojí.
Klínovec – relativně nová vyhlídková věž, kterou naleznete na nejvyšším vrcholu Krušných hor. Výhled z prosklené uzavřené plošiny je skutečně impozantní po všechna roční období. Máte doslova na dlani značnou část krušnohorského hřbetu a pod sebou jeden z nejmodernějších lyžařských areálů v Evropě.
klínovec vysílač
Královka – říká se jí „klenot Jizerských hor“, podobně jako jejímu silnému konkurentu – rozhledně Štěpánce nedaleko Kořenova. Ke Královce vystoupáte buď z Bedřichova, anebo z druhé strany směrem od horské údolní osady Josefův Důl. Tento objekt turistické chaty s vyhlídkou byl postaven z lámaného kamene na náhorní plošině horského hřbetu a citliví lidé tu vnímají poměrně silné energetické pole, které vás může nabíjet pozitivní energií. A samozřejmě s překrásným výhledem na jedno z nejkrásnějších pohoří v České republice.
Kožova hora – Kladensko není mezi lidmi považováno za příliš atraktivní turistickou oblast, ale poměrně neprávem. Je zde k vidění řada zajímavých přírodních a historických památek, např. Budeč, zřícenina hradu Okoř s malebným Kovárským údolím, Lánská obora, přehrada Klíčava, a mnohé další. Téměř zapomenutou a opomíjenou stavbou je rozhledna na Kožově hoře na jihozápadním okraji města Kladna. Pokud se na její vrchol někdy vypravíte, budete překvapeni zajímavými rozhledy, které bývají nejkrásnější na podzim za jasného slunečného dne, kdy se barví listy okolních stromů do všech množných barev.