Zlo jménem korupce

Ať už jsou v té které zemi volby jakékoliv, maximálně demokratické stejně jako již předem šité na míru jednomu jedinému mocenskému uskupení, jedno je jasné. Že si je třeba takové politiky hlídat. Nejlépe již od chvíle, kdy se začnou ucházet o nějaký ten post, ale zcela samozřejmě i poté, co svého cíle dosáhnou a třeba i na samém Olympu moci usednou. Protože pokušení hrozí všude a i ten nejčistší z lidí může podlehnout. O těch, kdo se zrovna čistým štítem chlubit nemohou, ani nemluvě.
želízka a peníze
Protože se říká, že „blbej kdo dává, blbější kdo nebere“. A když to vezme za své někdo, kdo má skutečně příležitost… Z toho kouká dost možná i hodně velká zlodějna!
Tento zlořád snad ani nejde definitivně vymýtit, ovšem přesto by se proti němu nikdy nemělo přestat bojovat. A také se proti němu ani bojovat nepřestává.
Zkorumpovaní jedinci jsou pronásledováni na celém světě, vůdčí osobnosti nevyjímaje. Jakmile se na ně něco provalí, už se po nich jde. A nejednou neuniknou zaslouženému trestu. Ovšem než k tomu dojde…
Než se podaří takového zkorumpovaného mocipána vsadit za katr, dokáže tento a systém, v němž je zapojen, napáchat nejednou i řádné škody. Škody, jež se podepisují v mnoha případech především na obyčejných lidech.
ruka u domina
Zatímco si vlivní mastí kapsy a dokážou si odklonit prý asi 2 % světového hrubého domácího produktu, chybí veřejné investice pro školy, soudy, nemocnice a jiné záležitosti sloužící rozvoji ekonomiky, země stižené korupcí v mnoha ohledech zaostávají.
Trpí tím samozřejmě především obyčejní lidé z rozvojového světa, kteří mohou jen bezmocně sledovat, jak strádají, zatímco si jejich mocní žijí nad poměry, kteří nejednou musí uplácet, aby nebyli potrestáni „v souladu se zákonem“, jenž je možná vysloveně zákonem džungle.
Podle Světové banky utrácejí chudí v rozvojových zemích na úplatcích dvakrát víc než rodiny s vysokými příjmy. Protože není zbytí. Protože tak činit musí, chtějí-li přežít.
ruce s penězi
A neskončí to, dokud nebudou do jednoho vsazeni za mříže. Což se možná nikdy nestane, ale přesto se o to musíme dnes a denně znovu pokoušet. I u nás, kde se v současnosti naštěstí musíme spokojovat jen s těmi všelijakými obyčejnými „čapími hnízdy“.