Strakonice – město dudáků

Strakonice jsou bývalým okresním městem v Jihočeském kraji. Žije zde něco málo přes dvacet dva tisíc obyvatel. Leží na soutoku řek Otava a Volyňka. Město bylo centrem textilního, strojírenského průmyslu a pivovarnictví. Pokud se chystáte na výlet do jižních Čech, nebo například splouváte Otavu, rozhodně zaskočte do města. Přestože jde o typicky průmyslové centrum, nachází se zde spousta památek, které stojí za návštěvu.
strakonice hrad
Strakonický hrad
Tento hradní komplex pochází ze 13. století, kdy u soutoku zmiňovaných řek nechali vystavět své sídlo Bavoři ze Strakonic. V polovině století jej darovali Maltézským rytířům. Ti jej doplnili o nejprve kapli, později klášter. Dominantou stavby je hradní věž zvaná Rumpál. V historii byl hrad dvakrát vypleněn a zpustošen, přesto se jej podařilo opravit a to i v moderní historii. I proto v něm sídlí řada institucí (například městská knihovna) a pořádají se zde kulturní akce vysokého významu. Celý hrad se jednou ročně vrátí do středověké historie při slavnostech zvaných Rumpálování. Jejích součástí jsou ukázky starých řemesel či šermířské souboje a koncerty dobových nástrojů. Koná se vždy na konci července.
folklorový festival
Měšťanský pivovar Dudák
Jedná se o jeden z nejstarších pivovarů ČR. Založen byl v roce 1649. Pivo se ale ve Strakonicích vařilo již v roce 1367, kdy dostaly městská práva včetně práva várečného. Přesto, že nepatří mezi velké pivovary, výstav se pohybuje okolo 55 000 hl piva za rok. V současné době patří městu. Vy si můžete objednat jeho prohlídku, která vás provede procesem výroby a historickými částmi pivovaru. Samozřejmostí je na konci prohlídky ochutnávka, která stojí za to.
dudáci v krojích
Dudácký festival
Každý druhý (sudý) rok se ve městě koná jedna z největších kulturních akcí celé republiky. Jde o Dudácký festival s mnohaletou tradicí, na který se sjíždějí soubory z celého světa. Počet návštěvníků se každoročně pohybuje okolo 20 000 diváků. Jde tak o jeden z největších festivalů svého druhu v Evropě. Zakončený je velkolepým průvodem dudáků skrz město. Pravidelně se koná již od roku 1967.