S rodiči zůstává 70 % dospělých “dětí“

V dnešní době zůstávají u maminky dvě pětiny mladých ve věkové kategorii mezi 25 a 34 lety. Jde o osoby, kteří právě dokončili studia a nemají práci. Anebo práci mají, ale jejich plat není dostatečně vysoký na to, aby si mohli dovolit splácet hypotéku na byt či dům. V některých případech jim příjem nepokryje ani náklady na nájem a energie.

rodiče u novorozeněte

Rodiče v hlavní roli

Štěstí na hodnou mamku a taťku, kteří se zaručí za hypotéku na vlastní nemovitost má asi 40 procent mladých Čechů. To je jedna možnost, jak svým dospělým ratolestem pomáhají. Druhou možností je půjčka peněz, většinou právě jako startovní částku k žádosti o hypotéku.

podkrovní ložnice

Kritická situace v bance

Ať už po škole nebo po svatbě, jistě nemáte našetřeno například dvě stě tisíc. Proč byste měli? Jednoduše proto, že vám bankovní společnost neposkytne sto procent cílové částky za nemovitost. Pro mnoho lidí je jedinou možností, jak získat hypotéku právě ta nejlepší půjčka. Od rodičů. Splácet jim můžete v klidu a bez šílených úroků. Navíc to nijak nenaruší důvěryhodnost u banky.

Šílená dostupnost

Kromě financí máme v Čechách ještě jeden velký problém. Ve srovnání s dalšími evropskými zeměmi jsme na tom nejhůř v oblasti dostupnosti nových bytů. Například v roce 2017 bylo vystavěno téměř 29 tisíc nových bytů. Ale ani to nestačí. Zájemci si nemají z čeho vybírat a tím pádem ani do čeho investovat.

Většina dostupných nemovitostí pochází z pozůstalosti a ty nejsou v příliš dobrém stavu. A co si budeme povídat, do kompletní rekonstrukce jistě nechcete investovat ihned poté, co si koupíte nemovitost jako takovou. Navíc velkou část nově vystavěných bytů kupují cizinci, kteří je následně pronajímají. Tím se vracíme v kruhu zpět, protože nájmy jsou drahé a mladí na ně nemají peníze.

Nejcennější věno

Tím nejvzácnějším a nejcennějším, co nyní mohou rodiče svým dětem poskytnout do budoucnosti, je právě nemovitost v osobním vlastnictví. Někteří už s tím počítají dopředu a vědí, že když začnou stavět dům, tak předem ví, že ho v budoucnosti dají svým dětem. Někteří ho podle toho i přizpůsobují, aby se mladá rodina již nemusela starat o rekonstrukci či větší úpravy.