Náhled do historie koupacích oděvů a plavek

Zatímco při umývání je lidské tělo obnažené, při koupání se částečně zahaluje do oděvu. Někteří lidé si s koupacím oděvem nelámali hlavu ani ve středověku, zkrátka se svlékli do naha a pod vodní hladinou nebylo možné stejně nic pozorovat. S nástupem civilizovaného světa však docházelo ke vzniku určitých společenských konvencí, a pokud si odmyslíme značný vliv církve na myšlení lidstva, již d v období průmyslové revoluce začínaly být koupací oděvy součástí společenského bontonu.
žena v moři

19. století

Zatímco mužům stačily pouhé trenýrky nebo krátké kalhoty, ženy to měly mnohem složitější. Vstupovaly do vody v koupacím plášti s dlouhými rukávy, který sahal až po kotníky. Bylo totiž zvykem zahalit pokud možno celé tělo, aby se snad nestalo zdrojem a inspirací pro sexuální mužskou touhu. Ještě na konci 19. století se ženy koupaly v koupacích úborech přepásaných v pase silným popruhem a nohy měly kryté punčochami. Odhalený byl pouze krk a obličej.
plavky a mušle

Přelom 19. a 20. století

Upjatosti pohybu ve vodě v nepohodlném oděvu dokonce neučinily přítrž ani letní olympijské hry v roce 1906. Tehdy musely ženy plavat v bazénu zcela zahalené a právě plavkyně na tamní olympiádě Anette Kellerman z Austrálie byla předvedena před soud kvůli tomu, že v bazénu odhalila šíji, ramena, ruce a nohy. Soudci nakonec museli uznat, že k plavání je vhodný především těsný úbor, a pokud možno ruce a nohy obnažené.

Meziválečná éra

Třicátá léta znamenají značný posun ve vývoji plaveckých úborů. Muži nosí plavky s ramenními popruhy, ženy mají rovněž plavky upnuté na tělo, podobně jako muži. V té době to byly pouze jednodílné modely a spolu s nimi ženy vstupovaly do vody v koupací čepici a se slunečními brýlemi.

Bikiny

První bikiny vynalezl jistý Louis Réard, tento odvážný designér z Francie si dovolil něco nevídaného, a ve své době dokonce pobuřujícího. Název „bikiny“ pochází od tichomořského atolu, kde byl proveden první pokusný jaderný výbuch. Réardovy plavky se však žádná modelka neodvažovala veřejně předvést, nakonec si tvůrce bikin najal tanečnici z pařížského nočního klubu. Musíte si uvědomit, že ženské bříško s odhaleným pupíkem bylo považováno za tolik intimní záležitost, jako např. pohlavní orgány.

Poválečná 50. léta

Brigitte Bardot a Marylin Monroe byly jedny z prvních dívek, které se odvážily nosit bikiny na veřejnosti. Jejich svůdná a překrásně tvarovaná postava přiměla řadu žen odložit jednodílné plavky a vyměnit je za dvoudílné. Časem se pak objevily na trhu různé variace dvoudílných plavek a dnes se zájem o jedno i dvoudílné plavky mezi ženami ustálil na poměru jedna ku jedné.