Je doma strávená dovolená skutečně dovolenou?

Není snad člověka, který by se netěšil na dovolenou. Je to doba, kdy si odpočineme od pracovních povinností a nabereme nové sily. Do zaměstnání se tak vrátíme odpočatí a plní nového nadšení a elánu. Tedy alespoň teoreticky. Ve skutečnosti záleží také na tom, kde naše volno strávíme.

 

Vzhledem k současné ekonomické situaci většiny rodin je pochopitelné, že většina z nás bude ono volno trávit doma nebo na chatě. Možná vyrazí s rodinou někam na jednodenní výlet, avšak jinak se z domácího prostředí nehnou.

 

Na první pohled to má své výhody – jsme tam, kde to známe, nemáme žádný stres s balením či cestováním. Také víme, kde co je, když potřebujeme například něco koupit. Rozhodně se tedy zdá, že zde máme všechny výhody.

 

fotografie z dovolené

 

Tak tomu však není. Většina z nás totiž nebude doma odpočívat. Ženy budou většinou nadále vařit a dělat domácí práce, muži pak opravovat to, co je třeba a na co nemají běžně čas. Dodělávají se nejrůznější resty. Důsledkem je, že volno uteče, ani nevíte jak, a vy jste stále unavení.

 

Pokud se však rozhodnete odcestovat, a je jedno, jestli pojedete někam pod stan nebo do pětihvězdičkového hotelu u moře, najednou se situace změní. Přijdete do úplně jiného prostředí. Každý den uvidíte něco jiného, jiné tváře. Také se vám nabídnou takové možnosti relaxace, které doma zkrátka nemáte, například opalování na pláži u moře.

 

dovolená u moře

 

K zahození není ani to, že zde nebudete mít ty samé povinnosti, jako máte doma. Nestrávíte tedy svůj volný čas v kuchyni či s mopem v ruce, nýbrž skutečným odpočinkem. Díky tomu se vrátíte skutečně plní nové energie.

 

Na druhou stranu vás může poněkud vyčerpat cesta. Navíc, pokud se něco pokazí, pak je daná situace mnohem více stresující. Pokud se například někdo poraní či onemocní, bude poněkud těžší sehnat doktora, a navíc to nebude ten, kterého znáte a kterému věříte.

 

Oba typy tedy mají své klady i zápory. Rozhodně se však doporučuje, aby lidé v době volna změnili prostředí. Hodně jim to totiž prospěje.