Hobby na celý život

Už po první schůzce v klubovně místních nadšenců leteckého modelářství je rozhodnuto. Pro kluky ve věku okolo deseti let to bývá splněný sen. Protože létat by v tomto věku chtěli asi úplně všichni. Začátky jsou pro všechny zatěžkávající zkouškou vytrvalosti a trpělivosti. Přestože to na první pohled nevypadá, stavba prvního modelu letadélka je náročná. A je jedno, z jakého materiálu je zhotoveno. Balsy, kovů či laminátů. Bývá to rozhodující moment. Protože se ukáže, pro koho je tento koníček tím pravým. Z modelů se po čase přechází k výrobě radiem řízených modelů. A to už vyžaduje, kromě zručnosti, i potřebné znalosti z dalších oborů. S RC modely letadel už nadšení modeláři vyjíždějí na soutěže, ve kterých si poměřují svoje síly. A získávají tím cenné zkušenosti, jak se v tomto oboru posouvat. V naší republice už dlouhá léta funguje Svaz leteckých modelářů, který sdružuje a zastupuje české modeláře i v Mezinárodní letecké federaci.

Letečtí modeláři před soutěží

V současné době se objevil pro všechny nadšené modeláře nový druh letecké dovednosti. A to je létání s drony. U kterého už před prvním letem je potřeba obhájit pilotní průkaz. Způsob jeho ovládání je naprosto odlišný od dosavadních zkušeností s RC modely. A proto je příhodné použít služeb zkušeného lektora a v individuálním kurzu projít všechny nástrahy, které mohou během letu dronu nastat. Prvním a důležitým pravidlem je zákaz letů nad hustě osídlenými oblastmi, chráněnými přírodními pásy, letišti a letištními koridory. Pokud si nejste jisti, na pomoc lze využít aplikaci přímo od Řízení letového provozu.

Jak to vidí dron

Výjimkou jsou pravidla pro dron, který nemá ani kameru a snímač a váží méně než čtvrt kilogramu. Takový je zařazen do kategorie hraček a nemusí se ani registrovat. Pro pány kluky je to ten nejlepší zkušební dron. Na kterém si mají možnost vyzkoušet jeho dovednosti. A pokud jsou členové Klubu leteckých modelářů nemusí mít ani průkaz. Povolení k létání za ně vyřídí vedení jejich domovského klubu. Pro všechny majitelé dronů platí, pokud se rozhodnou létat i v zahraničí, zajistit si na místě povolení a dodržet pravidla dané země.