Lenkow.cz

Online magazín

Výprava do Polabí není na jeden den

V Mělníku si nenechte ujít prohlídku zámku.
Spatříte tu rodinné sbírky rodiny Lobkowiczů a budete pozváni do zámeckých vinných sklepů, kde ochutnáte vína z místních vinic.
Budete obdivovat prostory, jako je Velký sál s jedinečnou sbírkou map všech měst Evropy ze 17. století. Prohlédněte si i kapli, která je zasvěcená svaté Ludmile. Nechala ji postavit Eliška Pomořanská, manželka krále Karla IV. Obrazy, které tu uvidíte, jsou od známých malířů, jako je např. Karel Škréta, Petr Brandl a spousta dalších. Dětský pokoj vám nabídne ukázku hraček a nábytku z konce 19. století.
řeka v Krumlově
Regionální muzeum Mělník
Expozice zachycuje široké spektrum života ve zdejším regionu jak v minulosti, tak v současnosti. Specializuje se na historii výroby kočárků v Čechách. Jeho vývoj je zde zmapován od druhé poloviny 19. století do konce 60. let 20. století. Aby byla prohlídka co nejpoutavější, je doplněna figurínami, dětskými vozítky a houpátky, hračkami, loutkovými kočárky a dalšími zajímavými předměty. Muzeum sídlí v budově bývalého kapucínského kláštera. Interiér je zčásti zachovaný a to i včetně nástěnných maleb a gotických sklepů. Muzeum nabízí i ochutnávku kvalitních českých vín.
Pokud vás zajímají vláčky, prohlédněte si expozici s historickými modely a soupravy plechových vláčků o rozchodu Ho z let 1890 – 1980.
Kostnice v kostele sv. Petra a Pavla
Nachází se v kryptě. Spolu s kostnicí v Sedlci u Kutné Hory patří k největším v České republice. Je to strohá místnost, kde se nalézají ostatky 10 – 15 tisíců lidí.
Kostnice byla jako doplněk klášterního hřbitova. Kosti jsou složeny do jednoduchých ornamentů. Lebky a kosti, které mají válečné rány, jsou soustředěny na jednom místě. Víme, že svému účelu sloužila do 30. let 16. století. Kostel sv. Petra a Pavla je jedním z nejstarších chrámů u nás. Je z přelomu 10. a 11. století. Současný gotický vzhled dostal roku 1520. Dominantou je věž kostela s barokní bání, která dosahuje výšky 60 metrů.
zvířata v lese
Zdymadlo Hořín na Vltavě
Je součástí kanálu Mělník-Vraňany a jedná se o technickou památku, kterou projektoval František Sander. Překovává výšku zdutí Vraňanského jezu. Spád je 8,5 m a zdymadlo je tak nejvyšším plavebním stupněm v úseku Praha – Mělník. Do provozu bylo uvedeno v roce 1905 a sestává ze dvou plavebních komor. Ty jsou umístěné vedle sebe.
Zámek Loučeň
V zámeckém parku se setkáte s řadou bludišť a labyrintů. Díky tomu je jedinečný nejen v Čechách, ale i v Evropě. Můžete tu bloudit travnatým, pískový nebo kamenným labyrintem, dlážděným nebe tisovým bludištěm.
ZOO Chleby
Jedná se o jednu z nejmenších zoo u nás. Kontakt zvířat s návštěvníky je těsnější. Většina jich je krotká a nechá se pohladit a nakrmit. Žije tu 50 druhů živočichů, čítající více než 140 kusů a rostou zde vzácné dřeviny. Také si můžete prohlédnout vzácné a ohrožené druhy ptactva.
Nebojte se, že nestihnete vidět vše, co vás zajímá. Ubytování v Polabí naleznete bez problémů a můžete se vydat na své toulky i na kole.

 

4.0
05