Lenkow.cz

Online magazín

I hada si můžete zamilovat

Není těžké nalézt lidi, kteří chovají různé druhy hadů jako domácí zvířata. Tento koníček se za poslední dvě desetiletí rozrostl tak moc, že lidé všech věkových kategorií a pohlaví nyní chovají toto krásné zvíře jako domácího mazlíčka.

hroznýš královský

Bohužel existuje negativní stigma spojené s hady všech druhů. Většina hlavních náboženství vidí hada jako vtěleného ďábla. Skutečnost spočívá v tom, že lidé spojovali hady s negativními událostmi, a známe i extrémně jedovaté hady, kteří dokážou zabít i člověka nebo dokonce vyloženě agresivní druhy, které útočí na lidi ve volné přírodě. Hadi, kteří se běžně nacházejí v obchodech s domácími zvířaty nebo jsou k dispozici od chovatelů, mají menší pravděpodobnost, že vás kousnou než většina malých zvířat, jako jsou křečci a myši. A pro ty, kteří mají silné alergie na domácí zvířata, jsou hadi považováni za hypoalergenní, protože nemají srst ani pach. Skutečností je, že hadi jsou fantastická zvířata a jakmile budete mít jednoho, budete na tomto koníčku závislý po zbytek vašeho života.

Typy hadů:

Z patnácti rodů hadů, které jsou v současné době uznávány, máme více než 2 900 druhů. Dva nejoblíbenější typy hadů, které lidé obecně chovají jako domácí mazlíčky, jsou hroznýši a užovky.
pruhovaný had

Nákup prvního hada:

První pravidlo o zakoupení prvního hada je koupit druh, který je pro vás zajímavý. Nikdy se nepokoušejte koupit hada, kterého nechcete, jen protože vám je řečeno, že je to had vhodný pro začátečníka. Bez ohledu na to, jaký typ hada to je, musíte si o hadovi zjistit vše před jeho zakoupením, abyste se od prvního dne o něj dokázali postarat.

Jednou z nejdiskutovanějších otázek v celé herpetologii je, zda se má had koupit od soukromého chovatele nebo z obchodu s domácími zvířaty. Nevýhodou nákupu z obchodu s domácími zvířaty je to, že budete platit vyšší cenu, protože obchod se zvířaty nakupuje od chovatelů a poté si zvýší ceny za účelem dosažení zisku. Zatímco pokud hada zakoupíte od chovatele, možná budete mít možnost i získat jedinečnější vzhled.

Jako obecné pravidlo platí, že vždy si pokuste zakoupit nejzdravějšího hada, který je k dispozici. Toho lze snadno docílit zakoupením největšího hada ve skupině. Větší hadi jsou dobře krmeni a mají dobrou péči. Je-li had pořád pasivní, je lepší ho nebrat. Ačkoli jsou hadi noční tvorovvé, je důležité, aby byli po odkrytí nebo zvednutí pozorní.

Co se týče vybavení a stravy, je toto nutné prostudovat pro váš vybraný druh. Každý druh má trochu jiné nároky a požadavky.

4.4
14